Ψάχνοντας στην Διαύγεια και στα αρχεία του Δήμου Αθηναίων για αποφάσεις που έλαβε το τελευταίο δίμηνο το συμβούλιο της 4ης δημοτικής κοινότητας, στην οποία ανήκουν και τα Σεπόλια, δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα ή τουλάχιστον κάτι που να αξίζει έστω και κάποιας αναφοράς.
Αναρωτιέμαι. Δεν υπάρχουν προβλήματα στην περιοχή μας για τα οποία να ώφειλε να συζητήσει και να πάρει αποφάσεις το συμβούλιο; Οι μόνες αποφάσεις που βλέπω να έχει πάρει το τελευταίο διάστημα είναι για την χορήγηση ή μη παράτασης ωραρίου χρήσης μουσικών οργάνων σε κάποια μαγαζιά, για το αν θα παραχωρηθούν 2-3 θέσεις πάρκινγκ και αποφάσεις διαπίστωσης ότι δεν υπάρχουν ανώνυμοι οδοί ώστε να πάρουν κάποια προτεινόμενα ονόματα.
Και αυτά μετά από αλλεπάλληλες αποτυχημένες προσπάθειες να συνεδριάσει έστω, κάτι που το καταφέρνει συνήθως μετά και την 2η αναβολή.
Κι όμως. Τα σκουπίδια κάποιες φορές μας πνίγουν, τα πεζοδρόμια είναι σε άθλια κατάσταση, οι δρόμοι γεμάτοι λακκούβες και μπαλώματα και τα πάρκα, όσα λιγοστά υπάρχουν, συνήθως είναι απεριποίητα και οι παιδικές χαρές μάλλον ανύπαρκτες. Την ίδια ώρα που οι διεκδικούμενοι από τους κατοίκους ελεύθεροι χώροι παραμένουν πάντα διεκδικούμενοι, το συμβούλιο της 4ης δημοτικής αντί να μπει μπροστά σε διεκδικήσεις, κάνει ότι κοιτάζει αλλού. Δεν έχει ίσως νόημα να καταγραφούν εδώ, κυρίως για λόγους αναρμοδιότητας, τα δεκάδες σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν οι κάτοικοι της περιοχής στην καθημερινότητά τους και τα οποία σχετίζονται με αρμοδιότητες του Δήμου.
Ποιοί είναι αυτοί οι κοινοτικοί σύμβουλοι που αδιαφορούν πλήρως και δεν πηγαίνουν στις συνεδριάσεις; Ποιοί είναι αυτοί που πηγαίνουν μεν, αντιλαμβάνονται δε το έργο τους ως διεκπεραιωτικό και καθόλου ουσιαστικό; Ποιοί είναι αυτοί που βλέπουν την θέση τους ως σκαλοπάτι για μιά καλύτερη, π.χ. σαν μέλη του δημοτικού συμβουλίου της Αθήνας; Μπορεί ο καθένας από τα μέλη του συμβουλίου να είναι αξιόλογο και με κοινωνική προσφορά άτομο. Αν όμως εξετάσει κανείς συνολικά το έργο του συμβουλίου, δεν μπορεί να ανακαλύψει ούτε έργο, ούτε προσφορά, ούτε κατεύθυνση, ούτε διεκδίκηση.
Γιατί τους ψήφισαν οι Σεπολιώτες τότε;
Για λόγους πληρότητας παραθέτουμε και τις αρμοδιότητες των δημοτικών κοινοτήτων, έτσι όπως τις καταγράφει ο Δήμος Αθηναίων.
Ο δήμος Αθηναίων έχει επτά (7) Δημοτικές Κοινότητες, οπου η κάθε μία εκ των οποίων έχει τις εξής αρμοδιότητες:
α .Την αξιοποίηση των ακινήτων του Δήμου της περιοχής ευθύνης του |