Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο γνωστός μπασκετμπολίστας του NBA στους Μιλγουόκι Μπάκς και ο αδελφός του Θανάσης επίσης μπασκετμπολίστας, που φορούν το εθνόσημο και με την εθνική Ελλάδος και που έζησαν τα παιδικά τους χρόνια στα Σεπόλια, ήδη κατατάχτηκαν από την Τετάρτη 13 Ιουλίου στον ελληνικό στρατό για να εκπληρώσουν τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις.
Φυσικά αντί για εννιά μήνες θητεία, θα κάνουν μόλις τρεις, εφ' όσον είναι μόνιμοι κάτοικοι εξωτερικού. Θεωρείται δεδομένο επίσης, ότι μετά την αρχική εκπαίδευση, θα τους δοθεί άδεια, όπως γίνεται με όλους τους αθλητές διεθνούς επιπέδου.
Οι φωτογραφίες είναι από το protothema.gr