Η κα Κριστίν Λαγκάρντ, γενική διευθύντρια του Διεθνούς Νομισματικού Ταμείου, έδωσε μιά συνέντευξη στην εφημερίδα Financial Times, στην οποία λέει ενδιαφέροντα πράγματα σχετικά και με την στάση του Ταμείου απέναντι στην Ελλάδα.
Ολόκληρη την συνέντευξη μπορείτε να την βρείτε εδώ.
Για την Ελλάδα, ομολογεί ότι η παρέμβαση του ταμείου, "δεν ήταν μια επιτυχημένη εμπειρία, για κανένα και κυρίως για τον ίδιο τον ελληνικό λάο, ας το παραδεχθούμε".
Ισχυρίζεται όμως, ότι το ΔΝΤ ήταν ο "βολικός αποδιοπομπαίος τράγος" στην Ελλάδα, παρ' όλο που θέτει σθεναρά το θέμα της μείωσης του ελληνικού χρέους από την μεριά των πιστωτών.
Αλλά, εκεί που η Λαγκάρντ δίνει τα ρέστα της είναι όταν λέει "«Πρέπει να συνεχίσουμε να είμαστε αυστηροί και πειθαρχημένοι. Κατά περίπτωση, εξακολουθούμε να κάνουμε συστάσεις που δεν είναι ευχάριστες για τους πολίτες, επειδή είναι σκληρές,..Αλλά θα ήθελα το ΔΝΤ να έχει ανθρώπινο πρόσωπο».
Πρόκειται προφανώς για παραδοχή, ότι μέχρι τώρα το ΔΝΤ έχει απάνθρωπο πρόσωπο!
Ενώ, αυτό που η κα Λαγκάρντ θέλει είναι να κάνει απλώς "συστάσεις". Όχι, από δω και μπρος, το ΔΝΤ δεν θα επιβάλλει με εκβιαστικό και απειλητικό τρόπο την πολιτική του, όπως έκανε στην περίπτωση της Ελλάδας και πολλών άλλων χωρών. Θα κάνει συστάσεις και θα έχει ανθρώπινο πρόσωπο.
Μα από που το έκλεψε αυτό το ανθρώπινο πρόσωπο; Κάτι μου θυμίζει...