Τα δημοτικά ιατρεία λειτουργούν εδώ και πολλά χρόνια και σύμφωνα με τον Δήμο Αθηναίων παρέχουν σε όλους τους πολίτες (περιλαμβανομένων των ατόμων που είναι άτομα ανασφάλιστα ή «χωρίς χαρτιά») μια δέσμη βασικών υπηρεσιών υγείας και κοινωνικής αλληλεγγύης.
Ήδη όμως από τα τέλη του 2015 είχε τεθεί στον προγραμματισμό του Δήμου Αθήνας ο στόχος της λειτουργίας πολυδύναμων δημοτικών ιατρείων. Ο στόχος του πολυδύναμου δημοτικού ιατρείου είναι να προσφέρει ολιστική αντιμετώπιση του ασθενή, όχι δηλαδή μόνο από ιατρική αλλά και από κοινωνική πλευρά.
Τα πολυδύναμα κέντρα θα στοχεύσουν στην ανάπτυξη των υπηρεσιών εργασιακής ένταξης και ψυχοκοινωνικής βοήθειας σε μία προσπάθεια συνδυαστικής αντιμετώπισης προβλημάτων και δυσχερειών, αλλά και αποσυμφόρησης των κεντρικών υπηρεσιών. Ταυτόχρονα, αποσκοπούν στην ενημέρωση των πολιτών για παροχές που δικαιούνται και στην υποστήριξη σε μεμονωμένα άτομα ή οικογένειες που αντιμετωπίζουν προβλήματα. Ετσι, από τη στιγμή που ο κεντρικός ρόλος των δημοτικών ιατρείων είναι κυρίως η πρόσβαση σε αυτά ατόμων τα οποία δεν διαθέτουν οικονομική δυνατότητα (ανασφάλιστοι, άστεγοι, μετανάστες), κοινωνικά ευάλωτων ομάδων, ηλικιωμένων, ατόμων με ειδικές ανάγκες, παρουσιάστηκε ως αδήριτη η ανάγκη και για συμβουλευτικές υπηρεσίες.
Το πρώτο τέτοιο δημοτικό ιατρείο έχει ξεκινήσει την λειτουργία του και είναι αυτό της Κυψέλης. Σε ένα πλήρως ανακαινισμένο, μέσω προγραμμάτων ΕΣΠΑ, κτίριο παρέχει τις υπηρεσίες καθημερινά από τις 8 το πρωί μέχρι τις 8 το βράδυ.
Πολυδύναμο Δημοτικό Ιατρείο Κυψέλης
Χανίων 4Β τηλ. 210- 8836200
Υπεύθυνη : Ζαφειρούλα Τάτση
Λειτουργεί με διευρυμένο ωράριο 8.00 – 20.00
ΣΧΕΛΕΧΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΔΥΝΑΜΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟΥ
ΙΑΤΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΥΓΕΙΑΣ ΑΛΛΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ:
Γυναικολόγος
Καρδιολόγος
Οδοντίατρος
Οφθαλμίατρος
Παθολόγος
Παιδίατρος
Δερματολόγος
Γενικός γιατρός
Ορθοπεδικός
Ψυχίατρος
Μαία Εργασιακός σύμβουλος
Επισκέπτες/τριες υγείας
ΣύμβουλοςΚοινωνικής επιχειρηματικότητας
Νοσηλευτής/τρια
Φυσικοθεραπευτής/τρια
Ψυχολόγος
Κοινωνικοί/έςλειτουργοί
Νομικός Σύμβουλος
Το Πολυδύναμο Δημοτικό Ιατρείο θα υποστηρίζεται από τρία πληροφορικά συστήματα:
• Το πληροφορικό πρόγραμμα «ΝΟΙΑΖΟΜΑΙ», μία διαδικτυακή πλατφόρμα για τη διαχείριση των κοινωνικών παροχών προς τους πολίτες (case management). Ειδικότερα για τα ιατρεία το πρόγραμμα συμβάλλει στην αποτελεσματικότερη διαχείριση των υπηρεσιών (κλείσιμο ραντεβού ηλεκτρονικά από όλα τα σημεία υποδοχής των πολιτών, δυνατότητα τήρησης ιστορικού εξετάσεων, στατιστικά στοιχεία ανά ιατρείο και ιατρό κλπ)
• Το πληροφορικό πρόγραμμα «ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ», μία ηλεκτρονική βάση δεδομένων με φορείς για τις παραπομπές σε άλλους εξειδικευμένους φορείς παροχής κοινωνικών υπηρεσιών και υπηρεσιών υγείας.
• Την εφαρμογή Med-Express που παρέχει οργάνωση και διαχείριση του χρόνου συνταγογράφησης. Το πρόγραμμα προέρχεται από δωρεά εταιρείας με δωρεάν συντήρηση και αναβάθμιση.
Την πληροφορία για την λειτουργία του Πολυδύναμου Δημοτικού Ιατρείου Κυψέλης την είδαμε ΕΔΩ